Sıkça Sorulan Sorular

Merhaba, Yurtdışı Expert olarak, hep karşılaştığımız sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Pasaportunuz, okul kabul belgeniz, ücreti ödediğinize dair makbuz (ödediyseniz) yanınızda olmalı.

THY ile ve Air Canada’nın Türk Hava Yolları ile yapmış olduğu ortak anlaşmadan dolayı gerek Toronto’ya gerek Montreal’e direk uçuşlar düzenlenmektedir. Ortalama 9 saatlik bir uçuşla Kanada’ya gidilmektedir. Bagaj hakkı bir tanedir eğer Gold kart veya platinium kart üyesi değilseniz 1 bagaj hakkınız var. Ekstra ücret ödeyerek 2. Bagaj hakkını alabilirsiniz. Yolculuğa çıkmadan önce bagaj düzenlemesini seyahat edeceğiniz firmadan ayrıca öğreniniz.

Aynı anda iki farklı programdan ders alarak çifte diploma sahibi olabilirsiniz. Alacağınız programlar farklı üniversiteler olabileceği gibi üniversite kolej de olabilir. Öğrencinin ilgi ve teknik alanına göre yapacağı tercihle istediği program ve okula devamı mümkündür.

Türkiye’deki sosyal güvenlik sigortanız yurtdışında geçerli değil. Sağlık sigortası yaptırma zorunluluğunuz söz konusu. Haftalık 15 ile 20$ arası değişen fiyatlarla sağlık sigortasını okulunuz aracılığıyla veya kendiniz yaptırabilirsiniz.

Dil öğrencileri okurken çalışamazlar ama dil eğitimini full time olarak kolej veya üniversiteden alan öğrenciler kampüs içinde iş bulmak kaydı ile part time olarak çalışabilirler. Dil okulu olmayan full time okuyan öğrenciler kampüs içinde veya dışında çalışabilirler. Ayrıca mezun olduktan sonra Kanada hükümeti öğrenciye Kanada tecrübesi edinmesi için en az 1 yıl süreli olarak çalışma izni vermektedir. Yani okul bittikten sonra 1 yıl çalışma vizeniz olmuş olacak ve bu durumu orada iş bulma açısından değerlendirebilirsiniz.

Amerika’da 300’den fazla üniversite mevcuttur ve bu üniversitelerin bir kısmı Amerika’da ün yapmış kaliteli eğitim veren üniversitelerin standartlarına uzaktır. Bu nedenle YÖK Amerika’da ki tüm üniversitelere denklik vermezken Kanada üniversitelerine vermektedir. Kanada’da daha az üniversite olmasına rağmen devlet tarafından standartlar çok sıkı korunduğundan eğitim kalitesi ve standardı her üniversite ve kolejlerde eşit şekildedir. Kanada’nın 3 üniversitesi ilk 30’da 9 üniversitesi de ilk 100 sıralamasındadır. Bu oran toplamda az sayıya sahip olan Kanada’nın genel başarısının Amerika’ya göre daha iyi olduğunu göstermektedir.

Kanada kış ülkesidir, kışlar uzun ve soğuk yazlar ise kısa ve yağışlıdır. Giderken çok kalın kazaklar almamanızı öneriyoruz zira bina içlerinde ısıtma sistemi çok iyi olduğundan bina ve evlerin içi gayet sıcaktır. Giysilerden kuş tüyü doldurulmuş kalın montlar veya kaşmir ve yünden yapılmış sıcak kabanlar dışarıda sizi sıcak tutacaktır. Ayakkabı olarak kışlık bot almanız veya kışlık alışverişinizi Kanada’da yapmanız sizin için daha avantajlı olabilir.

Kanada’da tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kanada’da kalacak yeriniz danışmanlık servisimizde dilerseniz ayarlanmaktadır. Öğrenci ister homestay olarak ister yurtta kalabilmektedir. Öğrenci ayrıca ev kiralamak isterse ev kiralayarak kalabilmektedir. Hava alanı karşılama servisi de mevcuttur. Tüm bu hizmetlerden ekstra ücret karşılığında yararlanmak mümkündür.

Kanada’ya öğrenci olarak gitmek isterseniz ve öğrencilik süreci 6 aydan uzun ise bu takdirde öğrenci vizesi ve okuma izni almanız gerekmektedir. Vizeden önce okul kaydınız yapılmalı ve okuldan kabul belgesi alması gerekmektedir. Vize için detaylı bilgileri Vize sayfamızdan inceleyebilirsiniz.