Üniversiteler

Kanada’da üniversite okumak için herhangi bir sınava girmeniz gerekmemektedir.
Sınavsız üniversite imkanı Türk ve diğer ülke öğrencileri için büyük bir olanaktır.

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada’da üniversite okumak için herhangi bir sınava girmeniz gerekmemektedir. Sınavsız üniversite imkanı Türk ve diğer ülke öğrencileri için büyük bir olanaktır. Kanada’da üniversite okumak için not ortalamaları baz alınmakta ve diğer başvuru koşullarının gerçekleşmesi durumunda okul öğrenciyi kabul ederse öğrenci kabul edildiği üniversitede eğitime baslayabilmektedir. Öğrenci birden fazla üniversite ve programa başvurabilir. Kanada’da Association of Universities and Colleges of Canada (AUCC)’e bağlı toplam 93 üniversite bulunmaktadır. Kanada’da üç tıp üniversite bulunmaktadır, Bunlar;.

Bachelor’s degree veren üniversiteler: Bu üniversitelerde genel eğitim uzmanlık alt derecesi olan genel üniversite eğitimidir. Öğrenci bu eğitimi aldıktan sonra profesyonel olarak hangi mesleği yapmak istiyorsa o alanda 3 yıl daha okuması gerekiyor veya master yapması gerekiyor. 90-120 kredi tamamlayan öğrenci üniversiteyi bitirmiş oluyor. Kredisini tamamlayan öğrenciden üniversiteden mezun olmak için ayriyeten final sınavı istenmemektedir. Bachelor’s derecesi kolejlerden veya üniversitelerden alınabilir.
Medical Doktora Üniversiteler: Bu üniversitelerde Tıp Fakültesi ve Doktora eğitimi verilmektedir. Research programları yogunluktadir.
Karma Üniversiteler: Bu üniversitelerde hem Bachelor’s degree hem de Post Graduate yani master dereceleri verilmektedir.

ONTARIO

Ontario eyaleti için üniversiteye girmenin taban puanı yani öğrencinin başarması gereken not ortalaması 70’dir. Öğrenci bu puanla bir çok bölüme girebilir. Daha iddialı bölümler için aranan not ortalaması ise 80 ile 100 arasında değişmektedir. Dil yeterliliği ise Toefl 80, Ielts ortalama 6,5 ve hiç bir bölümden 5,5 un altına düşmemiş olmak. Yine dil yeterliliği öğrencinin gideceği programa göre değişiklik göstermekte olup öğrenci bunu ayriyeten arastırmalıdır. Ontario’da üniversiteler için genel başvuru merkezi Ontario Universities’ Application Centre (OUAC)’dir. Üniversite başvurusu için danışmanlığımızdan yararlanmak isterseniz lütfen başvuru formunu doldurunuz.

Qubec

Quebec eyaleti için öğrenci Diplome d’Etudes Collegiales yani üniversite öncesi alınan 2 yıllık program belgesini sunması yeterlidir. Yabancı öğrenci 4 yıllık bir üniversite eğitimi bitirmişse direk olarak Quebec’ten bir üniversiteye başvuruda bulunabilir. 3 yıl yani 90 kredi tamamlaması halinde üniversiteden mezun olabilecektir. Türkiyede 27 kredilik üniversite eğitimi tamamlayan bir öğrenci Quebec üniversitelerine başvurabilir. Ontario’da liseden mezun olan bir öğrenci Quebec’te okumak istiyorsa 4 yıl yani 120 kredi tamamlaması mezuniyet için gereklidir. Eğer Kanada’da Quebec dışında bir eyalette bir yıl üniversite eğitimi alan öğrenci Transfer öğrenci olarak Quebec’teki üniversiteye başlayabilir. Yabancı öğrenci aynı zamanda Fransızca dil testinide başarılı bir şekilde vermesi gerekmektedir. Bununla beraber Transkript, referanslar, Okuma izni, vize, başvurduğu program ilave kurs belgeleri istiyorsa bu kursların tamamlandigina dair belgeler gibi başvuruda istenen genel belgelerle beraber öğrenci başvurmak istediği okula direk olarak başvurusunu yapabilir. Ontario’dakinden farklı olarak Quebec için genel başvuru merkezi yoktur..